BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
LASTİK

Goodyear, elektrikli araçların performansını geliştirmek için tasarladığı yeni lastik teknolojisini tanıttı

Elektrikli Sürüş Teknolojisi ile üretilen EfficientGrip Performance prototip lastik, Goodyear’ın, elektrikli araçlara özel lastikler geliştirmesinin en yeni adımı olarak öne çıkıyor.

Goodyear, büyüyen elektrikli araç pazarına yönelik Elektrikli Sürüş Teknolojisi ile geliştirdiği ve 2019’da Avrupa yollarına çıkacak olan EfficientGrip Performance prototip lastiğinin ön tanıtımını 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirdi.

Goodyear tarafından yapılan testler; elektrikli motorların güçlü ve anlık tork momenti ile ağır bataryaların neden olduğu ilave araç ağırlığına bağlı olarak, elektrikli araç lastiklerinin standart lastiklere göre yüzde 30 daha hızlı yıprandığını göstermiştir.

Goodyear Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkanı Chris Delaney

, “Emisyonların azaltımına yönelik regülasyonların artması ve fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltma isteği, elektrikli araçlar için çok ideal bir ortam yaratmaktadır. Araç üreticileriyle birlikte çalışarak, bu büyüyen araç segmentine has eşsiz performans gerekliliklerini karşılayacak olan Elektrikli Sürüş Teknoloji’mizi önümüzdeki sene piyasaya sunmak için hazırlanıyoruz. 120 yıldır taşıma dünyasını değiştirmeye katkı sağlayan yenilikçi ürünleri sunan mirasa sahip bir şirket olarak, Elektrikli Sürüş Teknolojisi ile geliştirilmiş olan EfficientGrip Performance prototip lastiği, Goodyear’ın geleceğin mobilitesi yolunda liderlik etmeyi sürdüreceğinin en önemli kanıtıdır” dedi.

Araç üreticileri, lastiğin dayanıklılığı için gerekli olan özelliklere ek olarak elektrikli araçların yuvarlanma direncinin daha da geliştirilmesini talep ediyorlar. Birçok ülkede elektrik şarj etme altyapısının henüz yeteri kadar gelişmiş olmaması nedeniyle, tüketicilerin en büyük önceliği artan çeşitlilik olarak öne çıkıyor. Dikkat çeken bir diğer konu ise lastiklerin sessizliği ve konforu. Elektrikli araçlar, düşük hızlarda standart araçlardan kaynaklanan gürültünün yarısına sahip.

Elektrikli Sürüş Teknolojisi

Bu zorlukları karşılamak üzere, Elektrikli Sürüş Teknolojisi ile geliştirilen EfficientGrip Performance prototip lastiği aşağıda belirtilmiş olan performans çözümlerini sunuyor:

  •  
  • İnovatif Sırt Deseni İle Daha Yüksek Kilometre: Lastik sırtında bulunan ince kanallar, geleneksel radyal kanallara göre yol yüzeyinde daha geniş bir kauçuk temasını sağlar. Lastik, yol ile daha fazla kauçuk teması sayesinde ıslak koşullardaki performansını korurken, ortaya çıkan yüksek tork seviyeleri ile daha iyi başa çıkabilir. Sırt deseni ayrıca, ses dalgalarının oyukların/kanalların içine girmesini engelleyerek hem iç hem dış lastik gürültüsünü azaltır.
  •  
  • Ağır Yük Taşıma Yapısı : Lastiğin oyuk şekli, yüksek performans için en uygun sırt izini korurken, bataryalardan kaynaklanan ilave araç ağırlığını desteklemek üzere optimize edilmiştir.
  •  
  • Genişletilmiş Sürüş Çeşitliliği: Sırt hamurunun malzeme özellikleri, yüksek tork seviyeleriyle daha iyi başa çıkarak araç çeşitliliğini genişletmek amacıyla ultra-düşük yuvarlanma direncine göre ayarlanmıştır. Buna ek olarak, lastiğin yanakları, aerodinamik sürtünmenin azaltılması ve daha az kütlenin dönmesini sağlaması için tasarlanarak, enerji tüketiminin azaltılması da sağlanmıştır.

Diğer Yazılar

McLaren’in yeni modeli Senna’da P Zero lastikler kullanılacak

Ahmet Armağan

Michelin, Le Mans 24 Saat Sanal Yarışları’nın Resmi Sponsoru Oldu

admin

Teknoloji şirketi ve premium lastik üreticisi Continental, 150. yılında

Ahmet Armağan