BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Ford TEST SÜRÜŞLERİ

Ford Fiesta Red test sürüşü

fiesta-red1

Hani biz söz vardır ‘Büyük balık küçük balığı yutar’ diye işte bu söz Ford Fiesta Red için pek geçerli değil. Ford’un 3 yıldır üst üste ‘Yılın Motoru’ ödülünü alan EcoBoost motoru,başarı anlamında zaten kendini kanıtlamıştı.

Daha önce Fiesta’da 1.0 litrelik 100 HP’lik versiyonunu kullandığımız bu motorun şimdi de 140 HP’lik versiyonu var karşımızda. Motorun gücünün haricinde bir önemli değişiklikte artık Fiesta’nın 3 kapılı coupe versiyonun da satılıyor olması. Fiesta’nın kendi segmentindeki en büyük rakiplerinden olan Seat Ibiza’nın coupe karoserinin olması ve en son olarak da Hyundai i20’de de coupe seçeneğinin konması gençleri daha çok bu modelleri tercih etmesini sağlamaya başlayacakken, Fiesta’ya gelen coupe seçeneği başarılı bir hamle olarak kabul edilebilir.

Red ve Black isimli iki paket halinde satılan Fiesta coupe’de  1.0 litrelik 140 HP güç ve 180 Nm tork üreten EcoBoost motor yer alıyor. Bu motor litre başına güç olarak bakıldığında Bugatti Veyron’u bile geride bırakıyor. Ford 1.0 litre EcoBoost motorunda, eşi benzeri görülmemiş bir performans ve verimlilik birlikteliğine ulaşılması için turbo besleme, İkiz-bağımsız Değişken Kam Zamanlama (Ti-VCT) ve yüksek basınçlı direkt enjeksiyon teknolojileri kullanılmış. Motorun kompakt, düşük ataletli turbo beslemesi 248,000 d/d’ye kadar dönüyor. Bu değer, saniyede 4000 d/d’den fazla ve 2014 Formula 1 araç motorlarına güç sağlayan turbo beslemelerin d/d’sinin neredeyse iki katı kadar. Sağladığı 2.6 bar (38 psi) takviye basıncı da, Ford Fiesta’nın lastiklerini şişirmeye yetecek olan miktardan bir hayli fazla.

Bu performanslı motor 5 ileri manuel şanzıman ile kombine edilmiş.Ford Fiesta Red 0’dan 100 km/s hıza 9 saniyede ulaşırken,fabrika verilerine göre ortalama yakıt tüketimi ise 100 kilometrede 4.5 litre.Performans anlamında neredeyse bir GTI kadar başarılı olan aracın, yol tutuşu da Ford’un başarılı geleneğini devam ettiriyor.Sert ayarlanmış süspansiyonlar bozuk zeminlerde biraz rahatsızlık yaratsa da,virajlı yollarda net bir sürüş sağlıyor.

Ford Fiesta Red’in ön frenlerinde disk,arkalarda ise kampana tercih edilmiş.Aracın fren performansı gayet iyi fakat sportif bir görünümü olan bu aracın arka frenlerinin disk tercih edilmesi görsellik açısından çok daha iyi olabilirdi diye düşünmeden de edemedim.Ford’un diğer modellerinden de alışık olduğumuz gibi aracın direksiyon tepkileri çok başarılı.Her türlü hamlenize çok hızlı bir şekilde cevap veren direksiyon sistemi,sizin araçla bütünleşmenizi kolaylaştırıyor.

Ford Fiesta Red’in dış tasarımı fabrika çıkışlı body kit’i ile Fiesta ST’e çok benziyor.Fakat kabine geçtiğimizde standart bir Fiesta’dan farklı bir tasarımla karşılaşmıyorsunuz.Artık demode olan bol düğmeli konsol ise Fiesta’nın yeni neslinin zamanının geldiğini söylüyor.

Ford 1.0-litre EcoBoost motorunda, eşi benzeri görülmemiş bir performans ve verimlilik birlikteliğine ulaşılması için turbo besleme, İkiz-bağımsız Değişken Kam Zamanlama (Ti-VCT) ve yüksek basınçlı direkt enjeksiyon teknolojileri kullanılmış. Motorun kompakt, düşük ataletli turbo beslemesi 248,000 d/d’ye kadar dönüyor. Bu değer, saniyede 4000 d/d’den fazla ve 2014 Formula 1 araç motorlarına güç sağlayan turbo beslemelerin d/d’sinin neredeyse iki katı kadar. Sağladığı 2.6 bar (38 psi) takviye basıncı da, Ford Fiesta’nın lastiklerini şişirmeye yetecek olan miktardan bir hayli fazla.

Yazı:Özerk Ihlamur | Fotoğraf:Savaş Yılmaz

ford fiesta red black fiyat
fiesta black
ford fiesta black sahibinden
fiesta red black jant
fiesta black edition
fiesta red yazılım
satılık fiesta red
fiesta red nasıl

Diğer Yazılar

Ford Mustang Mach-E satışa sunuldu. Fiyatı ne kadar?

Ahmet Armağan

Ford Fırsatları Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Ford, Elektrikli Mustang Cobra Jet 1400 Modelini Tanıttı

admin