YENİLİK

Dünyanın ilk tam elektrikli İngiliz hiper otomobili

1.3 milyar dolarlık yatırımla geliştirilen Lotus Evija’nın dünya prömiyeri geçtiğimiz günlerde Londra’da yapıldı. 2000 beygirlik gücü ve sıra dışı görünümüyle bu model otomobil dünyasına adeta bomba gibi düştü

Lotus’un 71 yıllık tarihi boyunca Evija, şimdiye kadar üretilenlerin en gelişmiş, en dinamik, en başarılı modeli olarak anılıyor. Evija, (e-vi-y olarak telaffuz ediliyor) ilk kişi veya yaşayan tek kişi anlamına geliyor. İkonik ve çok sevilen İngiliz spor otomobil markası, tarihinin heyecan verici yeni bir bölümünün başlangıcını bu model ile işaret ediyor. 

Lotus Evija, ultra hafif karbon fiber monokok şasi ile 1680 kg ağırlığıyla dünyanın en hafif EV Hypercar otomobili olma özelliğini de taşıyor. 400 km’lik menziliyle göz dolduran Evija, 320 km/s’lik maksimum hızıyla insanı büyülüyor.

Lotus-Evija-Centre-Console

Image 1 of 22

2.000 HP güç ve 1.700 Nm tork değerleri ile Lotus Evija, dünyanın en güçlü seri üretim yol otomobili. Bu olağanüstü güç çıkışının anahtarı, itiş teknolojilerinde iş birliği yaptığı Lotus ile ortak bir girişimin parçası olan Williams Advanced Engineering (WAE). 

Evija’nın kalbinde 2.000 kW lityum-iyon batarya sistemi kullanılıyor. WAE, EV uzmanlığını yarış pistinden yoldaki araçlara dönüştürdüğü için 2018’de İngiltere Kraliçesi tarafından kurumsal ödüle layık görülmüştü. 

Dört tekerlekten çekişli otomobilin boyutları; 4,459 / 2,000 / 1,122 mm ölçüsünde ve sadece 130 adetle sınırlı olarak üretilecek. 1.7 milyon pound’luk (İngiltere fiyatı) otomobilin satın almak isteyenler 250 bin pound depozito ödemeleri gerekiyor. 

Otomobillerin üretimine ise 2020 yılında başlanacak. 

Diğer Yazılar

Yeni Dacia Logan MCV Stepway

Yeni Mercedes GLA artık tamamen bir SUV gibi görünüyor

admin

Dizel Mazda 3 Ne Zaman Gelecek?