SEKTÖREL VIDEO

Dünyanın en hızlı elektrikli aracı hangisi?

Rimac Nevera dünyanın en hızlı elektrikli aracı olduğunu kanıtlayarak yeni bir rekora imza attı.

Hırvat markanın halihazırda dünyanın en hızlı hızlanan otomobili olan ilk modeli, artık resmi olarak en hızlı üretim EV’si. Pille çalışan hiper otomobil, Almanya’da kısa süre önce gerçekleştirdiği bir sürüşte saatte 412 km hıza ulaşarak bu unvanı kazandı.

Nevera, 4.64 km uzunluğundaki düzlükleri nedeniyle deneme için özel olarak seçilen bir test pisti olan Automotive Testing Papenburg’da EV’ler için yeni standardı belirledi.

Rekor, Rimac’ın baş test ve geliştirme sürücüsü Miro Zrnčević tarafından kullanılan Nevera’nın tamamen modifiye edilmemiş bir versiyonu ile kırıldı, ancak araç havayı maksimize eden en yüksek hız moduna alındı ve yola uygun Michelin Cup 2R lastiklerle donatıldı.

Zrnčević virajdan çıkarken 248 km/s hıza ulaşmayı başardı, bu noktada pedala bastı ve aracın 1.914 beygir gücünün tamamını serbest bırakarak 412 km/s’lik (256 mph) yeni bir zirveye ulaştı. Bu değer, Bugatti Chiron Super Sport’un en yüksek hızından (487) 75 km/s daha yavaş, ancak bir EV için duyulmamış bir değer.

Diğer Yazılar

İşte yeni Volkswagen Taigo ve tüm özellikleri!

Ahmet Armağan

Elektrikli ID.3 güvenlik konusundaki başarısını Euro NCAP’ten aldığı beş yıldızla taçlandırdı

admin

Hyundai Elantra, Tucson ve Santa FE en güvenilir otomobiller seçildi

Ahmet Armağan