DS SONDAKIKA YENİLİK

DS 9 OPÉRA PureTech 225 Test Sürüşü

Fransızların lüks tanımı sedanla buluşturduğu DS 9 OPÉRA PureTech 225 modelinin direksiyonuna geçtik. Yüksek konfor seviyesi ve yenilikçi teknolojileriyle DS 9, üst seviye bir deneyim yaşatıyor

DS 9 alışılagelmiş Fransız otomobillerinden dışında bir otomobil. Evet, DS markasıyla lüks ve Premium bir model algısına alışmıştık ama DS 9 boyutlarıyla uzun yıllardır ürün gamı içinde yaşamadığımız bir deneyimi bizlere yaşattı.

Öncelikle DS 9, gerçekten de çok konforlu sessiz ve hacim olarak büyük bir otomobil. İçinde kendinizi rahat ve iyi hissediyorsunuz. Bu durum hem sürücü hem de yolcular için geçerli.

Kısaca DS 9’un boyutlarına bakarsak; 4,93 metre uzunluğa, 1,93 metre genişliğe ve 1,46 metre yüksekliğe sahip. Sınıfında çok da rastlamadığımız 2,9 metrelik aks mesafesiyle arka bölümdeki yolculara büyük bir yaşam alanı sağlıyor.

Otomobilin zarif tasarım çizgileri modele özgü detaylarla kendini gösteriyor. Fastback tarzındaki tavanı, motor kaputu üzerindeki DS Kılıcı ve sıradışı farları DS 9’un kendine has özellikleri arasında.

Kabine baktığımızda da yüksek kaliteli malzemeler ve ince düşünülmüş detaylar konfor öğeleriyle birleşiyor. Konsol dahil Nappa derilerle kaplı. Kapı ve kollarındaki ve direksiyon simidindeki deri işçiliği tamamen el yapımı bir ürünün eseri olarak karşımıza çıkıyor. Kabinde yer yer Alcantara malzemelere de yer verildiğini görüyoruz.

Tabi lüks detaylar bunlarla sınırlı değil. Otomobilin son derece rahat ve konforlu koltukları var. Bunlar aynı zamanda oldukça ergonomik ve masaj özelliği sayesinde de uzun yolculuklarda çok konforlu.

Apple CarPlay ve Android Auto desteğine sahip 12 inçlik merkezi medya ekranı, çözünürlüğü, hızlı tepkileri ve pratik arayüzüyle üst düzey akıllı telefon deneyiminin otomobilde yaşanmasını sağlarken, 12 inçlik dijital gösterge paneli zengin kişiselleştirme seçenekleriyle sınıfının referans noktasını oluşturuyor.

Elektrikli bagaj kapağıyla açılan yükleme alanı 510 lt. Bu birçok eşyanıza cevap verecek türden.

Kaputun altında görev yapan 1.6 lt’lik turbo beslemeli Puretech ünite grup içindeki en sevdiğimiz motorların başında geliyor. 225 HP gücündeki motor gücünü yere EAT 8 şanzımanla aktarıyor ve direksiyondan da kontrol edilebiliyor.

DS 9’un düz bir çizgide güven veren bir sürüşü var. Sportif mi derseniz, çok değil. Fakat yolu yeterince iyi kavrıyor ve gövdesi fazla burulmuyor.

DS 9 sizi dış dünyadan izole etme konusunda iyi bir iş çıkarıyor. Yol, süspansiyon ve rüzgar gürültüsü, kalın akustik camların da yardımıyla minimumda tutuluyor.

DS 9,  her tekerleğin zemin bozukluklarındaki hareketinin bağımsız şekilde kontrol edilmesine olanak sağlayan DS ACTIVE SCAN SUSPENSION kamera destekli süspansiyon sistemi, yarı otonom sürüş imkanı sunan DS DRIVE ASSIST, park yeri tespiti de yapabilen otomatik park yardımcısı DS PARK PILOT gibi daha birçok üst seviye teknoloji yer alıyor.

Diğer Yazılar

Hidrojen yakıt hücreli Toyota Hilux!

Ahmet Armağan

Yeni Toyota RAV4 ne zaman çıkıyor… İşte karşınızda!

Ahmet Armağan

Yeni Renault Megane, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Tanıtılacak