BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Dacia TEST SÜRÜŞLERİ

Dacia Sandero Stepway 1.5 dCi Easy-R test sürüşü

Her geçen yıl satışlarını artırarak adından daha çok söz ettirmeye başlayan Dacia, yenilediği Sandero Stepway’de dizel-otomatik kombinasyonu da sunmaya başladı.

Romanyalı markanın 2007 yılında piyasaya sunduğu B segmenti temsilcisi Sandero, ilk çıktığı yıldan itibaren geniş yaşam alanı, ekonomik motorları ve diğer rakiplerine oranla uygun fiyatıyla Avrupa ve ülkemizde başarılı satış rakamları elde etmeyi başarmıştı. 2012 yılında gelen ikinci nesil Sandero’da da önemli geliştirmeler yapılmış ve özellikle tasarım anlamında daha modern bir duruşa sahip olmuştu. Fakat fiyatının uygun olmasının bir bedeli de vardı.. Bunlardan bazıları ağır ve hissiz direksiyon, donanım eksiklikleri, sert süspansiyon sistemi ve yalıtımdı idi. Geçtiğimiz aylarda makyajlanan Sandero ise bu eksikliklerinin üzerine gitmiş…

Özellikle Stepway donanım paketiyle birlikte bir crossover gibi duran Sandero, değişen ön ve arka aydınlatma sistemleriyle günümüze ayak uydurmuş. Özellikle LED gündüz aydınlatma aracın modernliğini ve dinamik görüntüsünü vurguluyor. Ön panjurun da değiştirilmesi yine aracın görünümünü önemli oranda değiştirmiş. Kabine geçtiğimizde göze çarpan en büyük detay konsolun ortasında yer alan karbon gibi duran parça oluyor. Kabine modern bir hava katan bu parçadan sonra gözler değişen direksiyon simidine de takılıyor. Bir öncekine göre yeni direksiyon çok daha şık duruyor. Malzeme ve işçilik olarak çok da bir yenilik yok, sert plastik kabinin her kısmında kullanılmış.

Yenilenen Dacia Sandero ülkemizde 90 HP’lik 0.9 litrelik turbo benzinli ve yine 90 HP’lik 1.5 litrelik dizel motorlarla satılıyor. Bu motorların her ikisi de tabii ki Renault imzalı olmalarıyla dikkat çekiyor. Her iki motorda da otomatikleştirilmişi Easy-R isimli 6 ileri otomatik şanzımanın sunuluyor olması büyük avantaj. Dacia Sandero’nun fiyatı 51.850 TL’den başlıyor ve 66.200 TL’ye kadar uzanıyor.

Dacia Sandero Stepway’in 1.5 litrelik dizel motoru tutumluluk konusunda sınıfının en iyilerinden biri… 6 ileri robotize şanzıman da yakıt tüketimini artırmıyor. Fabrika verisi ortalama tüketim değer 3.8 litre olarak verilmiş fakat yol bilgisayarında tüketim değerleri verilmiyor. Fakat şehir içinde yaklaşık 200 kilometre yaptım ve dijital benzin göstergesinde bir tık bile aşağı inme olmadı. Performans konusunda fazla bir beklentiniz olmasın fakat 90 HP güç ve 220 Nm tork tatminkar bir değer sunuyor. Daha önce de kullanma fırsatım olduğu Easy-R isimli otomatikleştirilmiş şanzımanın özellikle vites geçişlerini diğer markaların robotize şanzımanlarından daha konforlu olduğunu söylemiştim. Sandero Stepway’de de durum aynı, bir robotize şanzımana göre oldukça konforlu olduğunu belirtmeliyim.

Sandero Stepway’in sadece direksiyon simidi değil sistemi de değiştirilmiş. Daha yumuşak hale gelen direksiyonun tepkileri de iyileştirilmiş. Süspansiyon sistemi de elden geçirilmiş ve hissedilir oranda konforu artmış.

Sandero Stepway donanım listesi bakımında da rakiplerine yaklaşmış. Artık dört cam da otomatik. Geri görüş kamerası da, ekrandaki takılmalara rağmen iş görüyor. 7 inçlik dokunmatik ekran pratik arayüzüyle övgüyü hak ediyor. Euro NCAP çarpışma testlerinden dört yıldız alan Sandero’da, ABS ve ESP sistemi standart olarak sunuluyor. Dört adet havayastığı ise güvenlik konusunda sınıfının gerisinde kalıyor.

Dacia Sandero Stepway makyajdan sonra çok daha modern bir görünüme kavuşmuş. İyileştirilen direksiyon sistemi ve konforu artırılan süspansiyon övgüyü hak ediyor. Malzeme kalitesi yine rakiplerinin gerisinde fakat donanım olarak ortalamayı tutturmuş. En büyük avantajı ise tabii ki tutumlu dizel motoruyla birlikte sunduğu otomatik şanzımanı.

 

Diğer Yazılar

Peugeot 508 1.5 BlueHDi Test Sürüşü 2022

Ahmet Armağan

Dacia, 2025 yılında Dakar Şampiyonası’nda yarışacak

Ahmet Armağan

Otomatik Vitesli Renault Dacia Modelleri geliyor