MOTOR SPORLARI Seat

CUPRA, ETCR için EKS ile yeni bir ortaklığa imza attı

Tamamen elektrikli otomobillerin mücadele ettiği dünyanın ilk çok markalı turing otomobil serisi şampiyonası ETCR’de geçtiğimiz yılı şampiyon olarak tamamlayan CUPRA takımı, EKS ile iş birliğine giderek 2022 yılında unvanını korumak için iddiasını güçlendirdi. 

CUPRA EKS, 2022 yılından itibaren FIA onayını alarak FIA ETCR ismiyle düzenlenmeye başlayan serinin 6-8 Mayıs tarihlerinde Fransa’da düzenlenecek ilk ayağından sonra, 20-22 Mayıs tarihlerinde Intercity İstanbulpark’a geliyor.

Geçen yıl CUPRA ile hem üreticiler hem de pilotlar kategorisinde şampiyonluğu kazanan PURE ETCR şampiyonu (eski DTM ve FIA World RX şampiyonu) Mattias Ekström’ün sahibi olduğu EKS, başarısını kanıtlamış ve yarışlara damga vurmuş bir takım olma özelliği taşıyor.

İsveç merkezli EKS rallikros takımı, ralli ve pist yarışları dahil olmak üzere pek çok motor sporu kategorisinde başarılı bir geçmişe sahip. EKS son olarak Dakar Rallisi’nin T3 kategorisinde 1’lik ve 2’lik elde etmişti. 

CUPRA EKS adı altında yürütülecek ortaklık kapsamında dünyanın ilk yüzde 100 elektrikli turing otomobili olan CUPRA e-Racer geliştirilmeye ve yarışlara katılmaya devam edecek.

CUPRA e-Racer

Arka aksta dört elektrikli motor ve 65 kWh sıvı soğutmalı pil ile çalışan CUPRA e-Racer, toplam 500 kW (680 PS) maksimum kombine motor gücüne sahip ve maksimum 960 Nm tork üretiyor. Gelişmiş elektrikli yarış otomobili 0’dan 100 km/s hıza sadece 3,2 saniyede çıkıyor ve 270 km/s azami hıza ulaşıyor

Diğer Yazılar

Michelin Formula E’nin Tek Tedarikçisi Oldu

SEAT’tan otomobil üretimine yeni VAR sistemi teknolojisi: Fotogrametri

Ahmet Armağan

Max Verstappen Spa Francorchamps’de Renault R.S.01’i Kullanıyor