BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
BMW SONDAKIKA TEST SÜRÜŞLERİ YENİLİK

BMW 220i Active Tourer Test Sürüşü

BMW 220i Active Tourer Test Sürüşü için direksiyona geçtik. Yok olmaya yüz tutmuş bir sınıfta BMW tamamen yeni bir otomobille kalan tüm rakiplere meydan okuyor. Bambaşka bir his ile karşımıza çıkan yeni BMW 2 Serisi Active Tourer, artan kalitesi ve hafif hibrit teknolojisiyle geliyor.

Yazı: Ahmet Armağan

MPV pazarının SUV’ler tarafından yok edildiğini söylersek yanlış bir şey söylemiş olmayız. Fazla değil, bundan 5-10 yıl öncesine kadar, özellikle çocuklu ailelerin birinci tercihi olan MPV’ler tıpkı bugün SUV’lerde olduğu için birçok farklı sınıfta rekabet ediyordu.

BMW 2 Serisi Active Tourer aslında marka için geçmişti iyi sonuçlar ortaya koymuş bir model. 400 bin adetten fazla satış başarısı sebebiyle BMW bu modeli üretmeye devam etme kararı almıştı. Tabi yeni Active Tourer’ların neredeyse yüzde 90’a yakın kısmı da Avrupa’da satılacak.

Hatırlarsanız geçmiş dönemde bir de 7 kişilik Gran Tourer versiyonu vardı. O versiyon artık yok. Otomobil sadece 5 kişilik olarak üretiliyor.

BMW 220i Active Tourer fiyat listesi için tıklayın

Tasarım olarak bir hayli değişmiş olan model artık çok daha sportif duruyor. Geniş ve sekizgen biçimli böbrekler artık ızgara formunda karşımıza çıkarken, LED farlar ve geniş omuz çizgileriyle bir bütünlük içinde. Kapı kollarının da artık gövdeye entegre edildiğini görüyoruz. Tasarım öğeleri arasında dikkati çeken bir diğer unsur da, A sütunu ve uzatılan yan cam olmuş.

Kabine baktığımızda da teknolojik bir kokpit bizleri karşılıyor. Malzemelerdeki kalite ve detaylardaki işçilik oldukça yüksek bir noktada. BMW’nin yeni nesil modellerinde yer verdiği kavisli ekran standart olarak geliyor. M Sport donanıma özgü sportif koltuklar da son derece rahat ve sizi iyi bir şekilde sarıyor.

Yeni  Active Tourer’un ölçülerine baktığımızda biraz büyümüş olduğunu söylemek mümkün. Daha geniş, daha uzun ve daha fazla dingil mesafesi sunuyor. Bu da içeride daha fazla yaşam alanı demek.

Ayrıca Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer’ın önceki nesline göre yapılan iyileştirmelerle 0.26 Cd seviyesine düşürülen sürtünme katsayısı otomobilin verimliliğine de katkı sağlıyor.

BMW’nin FAAR platformunu temel alan model, gelecekte tam elektrikli bir versiyona da yer vereceğinin ışığını yakmış oluyor. Çünkü bu platform tamamen elektrikli bir otomobile olanak tanıyor. Şimdilik karşımızda duran mild-hybrid teknolojisine sahip. Henüz ülkemizde olmayan ama Avrupa’da satılan plug-in hybrid versiyonu da bulunuyor.

BMW 220i Active Tourer hibrit mi?

Biz bugün 220i modeliyle birlikteyiz ve bu otomobil mild-hybrid teknolojisine sahip. X1 ve X2 SUV’lerden MINI Hatch’e kadar birçok modelde karşımıza çıkan 1.5 litrelik üç silindirli turbo benzinli motoru kullanıyor. Gücünü yere 8 kademeli otomatik şanzımanla aktarıyor. Önden çekişli olmasına rağmen BMW’nin alışa gelmiş sürüş hissi en ince ayrıntısına kadar hissediliyor.

Hafif hibrit sistem, şanzımana entegre edilmiş ve 1 kWh’lik küçük bir pille beslenen bir e-motor sayesinde 19 hp’lik bir destek sağlıyor.

Biraz sürüş özelliklerinden bahsetmek gerekirse, yeni 2 Serisi’ne bir MPV demek gerçekten de güç. BMW’nin kendini ispatlamış sürüş özellikleri neredeyse bu otomobilin sıkı bir hatchback gibi davranmasına neden oluyor. Hem direksiyon hissiyatı çok üst seviyelerde hem de süspansiyon tepkileri. Otomobil ayrıca M Sport donanım seviyesiyle daha sert bir süspansiyonla geliyor fakat bu kesinlikle rahatsız edici bir noktada değil. Aksine size keyifli bir sürüş deneyimi yaşatıyor.

Yeni BMW 2 Serisi Active Tourer, 13 santimetreye kadar öne kayabilen arka koltukları ve 40:20:40 oranında katlanabilen arka koltuk sırtlıkları sayesinde kullanıcılar için çok amaçlı bir yük bölmesi haline geliyor. Bu doğrultuda bagaj hacmi 1405 litreye ulaşabiliyor.

Diğer Yazılar

JAECOO 7 ile Off-Road atağı

Ahmet Armağan

Volvo, yeni SUV XC40’ı Milano’da tanıttı

Ahmet Armağan

Cupra Formentor VZ 2.0 TSI Test Sürüşü

Ahmet Armağan