Audi

Audi geleceğe giden yolu aydınlatıyor

Güvenlik ve müşteri memnuniyeti konusunu daima ön planda tutan Audi, başarısının temelini oluşturan bu iki konudaki çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. 

Far teknolojisi, giderek daha önemli hale geldiği günümüzde, sürücü için ek güvenlik dışında iletişim ve kişiselleştirmeye kadar yeni olanakların kapısını da açıyor. Sistematik far dijitalleşmesi tüm bunları mümkün kılıyor. Özellikle yeni Audi A8 bunun en iyi örneklerinden biri. 

Digital Matrix LED farlar ve dijital OLED arka stop lambaları müşteri deneyimini tamamen yeni bir düzeye çıkarıyor. Bir Audi modelinde ilk kez far tamamen dijitalleştirildi. Otomobil, dijital OLED arka stop lambaları sayesinde daha da kişiselleştirilebiliyor. Digital Matrix LED farlar ayrıca; gelişmiş trafik bilgisi, otoyollarda sinyalli şerit aydınlatması ve kırsal yollarda konumlandırma aydınlatması olmak üzere üç yeni işlev içeriyor. Bu özellikler sadece Audi’nin “Teknoloji ile bir adım önde” özelliğini sergilemekle kalmıyor, aynı zamanda katma değer de yaratıyor.

Digital Matrix LED ile iki yeni yeni işlev 

Karanlık yollarda ve gece sürüşlerinde otoyollarda güvenliği sağlayacak yeni bir teknoloji hayata geçiyor: Konumlandırmalı şerit aydınlatması. Aracın şeridini aydınlatarak sürücünün sürüşe odaklanmasına yardımcı oluyor. Şerit Aydınlatması olarak bilinen bir tür “ışık halısı” içinde karartılmış oklar şeklindeki konumlandırma aydınlatmasına entegre konum işareti, aracının şerit işaretleri arasındaki konumunu öngörerek, şeridin ortasında güvenli bir sürüş sağlıyor. 

Üçüncü yeni işlev: gelişmiş trafik bilgisi

HERE haritaları verileri ile MMI üzerinden görüntü olarak sağlanan olası kaza veya arıza uyarıları dışında, DMD teknolojisi dahil olmak üzere Digital Matrix LED farlar farklı bir güvenilirlik düzeyi sunuyor. Dijital gösterge panelindeki ekran dışında farlar yolda yaklaşık üç saniye boyunca bir uyarı yansıtıyor. Direksiyondan içinde ünlem işareti olan bir üçgen yansıtılıyor. Sürücü yola bakmaya devam ederken, bu uyarı bir kaza veya bir arıza olasılığında tepki süresini hızlandırma olanağı sunuyor.

Diğer Yazılar

2020 Audi S6 ve S7, V6 dizel ile buluşuyor

Ahmet Armağan

Audi’de üç boyutlu konfigürasyon dönemi

Ahmet Armağan

Yeni Audi RS6 artık daha da agresif

Ahmet Armağan