BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Alfa Romeo YENİLİK

Alfa Romeo’nun yeni SUV’u: Stelvio

Alfa Romeo, 100 yıldan uzun bir süredir ilk SUV’sini geçtiğimiz günlerde tanıttı. Tamamen yeni bir otomobil olan Stelvio, ilk kez Los Angeles Otomobil Fuarı’nda gözler önüne çıkmıştı. 

Stelvio, Super ve Tecnica olmak üzere iki farklı versiyonla üretiliyor. Her iki model de 8 vitesli otomatik şanzıman ve Q4 dört tekerlekten oluşan 280 HP’lik 2.0 litrelik Turbo benzinli veya 210 HP 2.2 litre Dizel motor seçeneği ile satışa sunulacak.

Stelvio Lüks Paket ve Spor Paket olmak üzere iki farklı donanım seviyesiyle tercih edilebiliyor.

Lüks Paket, elektrikli ayar ve ısıtma sistemine sahip deri koltuklar (siyah, kahverengi, kırmızı veya bej renkte) ve gerçek ahşap ek parçaları içeriyor. Spor Paketi,  alüminyum eklemelere, çelik pedallarla ısıtmalı spor direksiyon simidine sahip. Ayrıca siyah, kırmızı veya kahverengi yarış stili deri koltuk seçenekleri mevcut.

Stelvio, İtalya’da yalnızca Termoli (petrol) ve Pratola Serra (Dizel) bitkilerinde, Alfa Romeo motorlarına tahsis edilen alanlarda, performans açısından sınıfının en üstüne yerleştirilen en modern işlemler ve yöntemlerle üretilmiş. Yakıt ekonomisi, Alfa Romeo Stelvio’nun kaputunun altına yerleştirilmiş motorlarda gizli. 

2.0 lt’lik 280 HP’lik ünitenin ayırt edici özellikleri arasında, devir aralığında tam gaz tepkisi sağlamak için “2-in-1” turbo ve 200 bar yüksek basınçlı doğrudan enjeksiyon yer alıyor. 2,250 d’da 400 Nm’lik tork sunan Stelvio, 0’dan 100 km/s’ye sadece 5.7 saniyede ulaşıyor. Maksimum hızı ise 229 km/s ile sınıfının en iyisi. 

Alfa Romeo Stelvio 2.2 litrelik dizel motor, Enjeksiyon Oranı Şekillendirme (IRS) ve 2.000 barlık çalışma basınçlarına sahip en yeni nesil enjeksiyon sistemini içeriyor. Elektrikle çalışan değişken geometrili turbo, tepki sürelerini en aza indirgemek ve verimliliği artırmak için modern mekanik ve turboşarj devir sensörüne sahip. Alfa Romeo Stelvio 210 HP 2.2-litre Dizel, 213 km/s’lik maksimum hıza sahip ve 0’dan 100 km’ye  6.6 saniyede ulaşıyor.

Her iki Alfa Romeo Stelvio’da özellikle hızlı, düzgün vites değiştirmeleri için kalibre edilmiş ZF otomatik 8 vitesli şanzıman görev yapıyor. 

 Otomatik şanzıman, Alfa D.N.A modu sayesinde akışkanlığı, konforu ve her ortamda sürüşü kolaylaştırmak için en iyi tepkileri sunuyor. 

 

Diğer Yazılar

Yeni Nissan Qashqai artık çok daha çekici!

Ahmet Armağan

Range Rover Sport 2.0 lt’lik Dizel Motora Kavuşuyor

2023 MG ZS EV, 1 milyon 379 bin TL’den satışta. 591 km menzil sunuyor!

Ahmet Armağan