BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Mercedes OTOMOBİL

Yeni Mercedes-AMG E 63 4MATIC 2020 yenilikleriyle geliyor

Yeni Mercedes-AMG E 63 4MATIC 2020, en güncel nesilde sportif sürüş dinamikleri daha fazla konforla birleştiriyor. tasarım noktasında da kapsamlı bir güncelleme gerçekleştiriliyor.

Daha ince MULTIBEAM LED teknolojili ön farlar, daha geniş ve dolgun çamurluklar ve hatları yeniden yorumlanan güç kubbelerine sahip motor kaputu ile tamamen yeni ve çok daha dinamik bir ön görünüm ortaya çıkıyor. Üç adet büyük ve fonksiyon açısından önemli hava girişi ve kanatçıklarla yeniden tasarlanan ön tampon bir yandan otomobilin sportif ve dinamik tasarımını desteklerken diğer yandan ise ön akstaki kaldırma kuvvetini azaltıyor. Elden geçirilen iç mekân daha da çekici ve etkileyici bir görünüm sunuyor.

Direksiyona entegre edilen kumanda düğmeleri

Direksiyon kollarına çok başarılı bir şekilde entegre edilen kumanda düğmeleri şık bir görünüm sunarken aynı zamanda sembollerin üzerindeki dokunsal yüzeyler kullanımı kolaylaştırıyor. Sürücü, bilgi-eğlence sistemi, gösterge paneli, hız sabitleme sistemi, telefon ve ses sistemi olmak üzere birçok fonksiyona direksiyon üzerinden erişim sağlayabiliyor. Baz versiyonda isteğe bağlı ve S versiyonda standart olarak sunulan AMG düğmeleri ise sürüş programları dışında kişiselleştirilmek üzere tanımlanan bazı fonksiyona erişim sağlıyor. 

4.0 litre hacimli AMG V8-Biturbo motor

AMG’nin 4,0 litre V8 Biturbo motoru E 63 S 4MATIC+ versiyonunda 612 PS (450 kW) güç ve 2.500 ile 4.500 d/d aralığında 850 Nm tork üretiyor. Baz versiyon olan E 63 4MATIC+, 571 PS (420 kW) güç ve 750 Nm tork üretiyor. S versiyonu 0’dan 100 km/s’ye 3,4 saniyede ulaşırken baz versiyon 3,5 saniyeye ihtiyaç duyuyor. Estate gövde tipinin hızlanma değeri ise S versiyonunda 3,5 saniye ve baz versiyonda 3,6 saniye. 

AMG 4,0 Litre V8 motorda yüksek güç üretimi ve hassas gaz tepkileri için Twin-Scroll teknolojisine sahip iki adet turbo besleme kullanılıyor. Böylece geri basınç ve gaz dönüşümü optimize ediliyor. Standart olarak sunulan silindir kapatma özelliği ve diğer önlemler sayesinde her iki versiyonda yüksek verimlilik seviyesiyle dikkat çekiyor. Silindir kapatma özelliği “Konfor” modunda 1.000 ile 3.250 d/d aralığında devreye giriyor. Gösterge panelindeki bir ikaz lambası silindir kapatma özelliğinin devrede olup olmadığını sürücüye bildiriyor. Dört silindirden sekiz silindire veya tam tersi, geçiş son derece hızlı ve sarsıntısız gerçekleşiyor, yolcular geçişi hissetmiyor. 

Gelişmiş süspansiyon ile artırılmış konfor ve üstün yanal ve dikey sürüş dinamikleri

Yeni modeller çok odacıklı havalı süspansiyon ve adaptif ayarlanabilir süspansiyon sistemi ADS+ (Adaptive Damping System) gibi özelliklerle desteklenen AMG RIDE CONTROL+, havalı süspansiyon sistemi sayesinde üstün sürüş dinamikleri ve yüksek viraj hızlarına ulaşıyor. Sistem son derece stabil bir sürüş, gelişmiş sürüş dinamikleri ve üstün direksiyon hassasiyeti sunuyor. Makyaj kapsamında yeniden ayarlanan yürüyen aksamın konfor özellikleri daha da geliştirildi. 

Drift modu için değişken oranlı dört tekerlekten çekiş sistemi

Her iki E 63 versiyonu da standart olarak AMG Performance 4MATIC+ dört tekerlekten çekiş sistemiyle donatılıyor. Akıllı sistem farklı güç aktarma konseptlerinin avantajlarını bir araya getiriyor. Ön ve arka aks arasındaki tamamen değişken tork dağılımı farklı zemin şartlarında optimum çekiş sağlıyor. Elektromekanik kavrama gücün sürekli aktarıldığı arka aksı, ön aks ile birbirine bağlıyor. Mümkün olan en iyi tork dağılımı için sistem sürekli hesap yapıyor. Bu sayede üstün yol tutuş odaklı dört tekerlekten çekişten safkan arkadan itişe kadar değişken sürüş karakteristikleri elde edilebiliyor. 

Tamamen değişken tork dağılımı sayesinde salt arkadan itişle sürüş yapmak mümkün oluyor. S versiyonunda standart olarak sunulan Drift Modu tam bu noktada devreye giriyor. Bu özellik “RACE” sürüş modunda manuel vites değiştirme elcikleri üzerinden ESP® devre dışı ve şanzıman manuel modda olması şartı ile etkinleştirilebiliyor. Drift Modunun etkinleştirilmesiyle E 63 S 4MATIC+ salt arkadan itişli bir otomobile dönüşüyor. 

İdeal tutuş için arka aks diferansiyel kilidi

Yol tutuş ve sürüş dinamiklerini iyileştirmek üzere her iki versiyonda da elektronik kontrollü arka aks diferansiyeli devreye giriyor. Sistem fren müdahalesine gerek kalmadan viraj içindeki tekerleğin boşa dönmesini engelliyor. Böylece sürücü çok daha yüksek tutunma limitleriyle ve çok daha hızlı virajdan çıkabiliyor. Ayrıca otomobil yüksek hızlardaki fren manevralarında çok daha stabil kalıyor. İlk kalkış anındaki tutuşu arttıran arka aks diferansiyel kilidi viraj limitlerini daha da yukarıya taşıyor ve daha kolay daha kontrollü bir sürüş sunuyor. “ESP AÇIK”, “SPOR Sürüş Modu” ve “ESP OFF” olmak üzere üç kademeli ESP arka aks diferansiyel kilidi ve dört tekerlekten çekiş sistemleriyle koordinasyon içinde çalışıyor.

E 63 4MATIC+ Teknik Özellikler

 E 63 4MATIC+ SedanE 63 S 4MATIC+ Sedan
Motor4,0 litre hacimli V8 motor, direkt enjeksiyon, çift turbo besleme4,0 litre hacimli V8 motor, direkt enjeksiyon, çift turbo besleme
Motor hacmi3982 cc3982 cc
Maksimum güç571 PS (420 kW), 5750-6500 d/d612 PS (450 kW), 5750-6500 d/d
Maksimum tork750 Nm, 2250-5000 d/d850 Nm, 2500-4500 d/d
Güç aktarımıAMG Performance 4MATIC+ sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi ile değişken tork dağılımıAMG Performance 4MATIC+ sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi ile değişken tork dağılımı ve Drift Modu
ŞanzımanAMG SPEEDSHIFT MCT 9G (çok plakalı ıslak kavrama)AMG SPEEDSHIFT MCT 9G (çok plakalı ıslak kavrama)
Karma koşullarda Yakıt tüketimi11.6 lt/100 km11.6 lt/100 km
Karma koşullarda CO2emisyonu265 gr/km267 gr/km
Verimlilik sınıfıGG
Hızlanma 0-100 km/s 3.5 sn3.4 sn
Maksimum hız250 km/s300 km/s

 

Diğer Yazılar

TEST: Nissan Navara 2.3 dCi 4X4

Ahmet Armağan

Mercedes-AMG S 63 4MATIC + Coupé ve Cabriolet tanıtıldı

Ahmet Armağan

Showroom Konsepti Audi City İstinye Park’ta Açıldı