SEKTÖREL SONDAKIKA TEKNOLOJİ Volvo YENİLİK

Volvo Cars, Polonya’da yepyeni bir teknoloji merkezi “Tech Hub” açacağını duyurdu

Volvo Cars, Polonya’nın en büyük ikinci şehri olan Krakow’da yepyeni bir teknoloji merkezi “Tech Hub” açacağını duyurdu. Önemli bir yazılım geliştirme merkezi olması planlanan Tech Hub, Volvo Cars’ın 2030 yılı itibariyle sadece elektrikli otomobiller üreten bir marka olma ve yeni teknolojilere liderlik etme hedeflerine ulaşmasına büyük katkıda bulunacak.

Teknoloji merkezi “Tech Hub”; Volvo Cars’ın tam elektrikli otomobil üretiminde kullanılacak tamamlayıcı ve önemli özellikler geliştirilmesinden sorumlu olacak.

Volvo Cars’ın Krakow’daki mühendisleri, kazaların sebeplerine dair temel güvenlik teknolojilerinden, sürüş yardımı algoritmalarına ve hatta otonom sürüş yazılımlarına kadar pek çok kilit alanda yazılımlar geliştirecekler. Küresel yetenek havuzunda yer alacak mühendislerin çalışmaları sayesinde şirketin inovasyon hızının daha da artması hedefleniyor.

Mühendislik alanında ayrıca, yeni nesil bağlantılı özelliklerin geliştirilmesi ve bu çalışmaların veri analitiği yoluyla desteklenmesi gibi zorlu projeler de yer alıyor. Mobilitenin geleceğini şekillendirmek isteyenler için Krakow’daki bu merkez önemli fırsatlar sunuyor.

Yaklaşık 120 başarılı mühendise ev sahipliği yapacak Volvo Cars’ın yeni teknoloji merkezi Tech Hub’ın 2023 yılı sonuna kadar faaliyete geçmesi planlanıyor. Volvo Cars’ın Çin ve İsveç’teki temel mühendislik merkezlerinin yanı sıra dünya çapındaki diğer teknoloji merkezleriyle de bağlantılı olan Tech Hub’da istihdamın önümüzdeki on yıl içerisinde 500 ila 600 kişiye çıkarılması hedefleniyor.

Yazılım tanımlı

Volvo Cars’ın yakın zamanda tanıttığı tam elektrikli Volvo EX90 SUV’da görülebileceği üzere, otomotiv endüstrisi hızla değişiyor. Önümüzdeki süreçte çıkacak tam elektrikli tüm Volvo otomobiller, yazılım tanımlı olacak.

Tamamen elektrikli olması hedeflenenen geleceğin Volvo modellerinin, online kanallar üzerinden yapılan satış adedinin her geçen gün daha da artması bekleniyor. Şirket içi geliştirilmiş yazılımlarla ve onları çalıştıran son teknoloji bilgisayarlarla desteklenecek yeni otomobillerde yapılacak düzenli kablosuz yazılım güncellemeleri sayesinde teknolojik gelişim hız kesmeden devam edecek.

Bu durum, şirket içi yazılım geliştirmeyi; 2030 yılına kadar yeni teknolojilere liderlik etmek ve sadece tam elektrikli otomobiller üreten bir marka olmak gibi stratejik hedeflere ulaşmanın anahtarı haline getiriyor. Volvo Cars, dönüşümünü hızlandırmak için dünya çapında binlerce yetenekli mühendisi işe almaya başladı. Krakow’da yer alan Tech Hub da bu resmin bir parçası olacak.

Diğer Yazılar

OPPO Find X2 Online Lansman İle Türkiye’de

admin

Vavacars ve PilotGarage işbirliği

Ahmet Armağan

Skoda Kodiaq SUV Segmentine Damga Vuracak