Otomobilkolik
TEKNOLOJİ Toyota YENİLİK

Toyota’dan hidrojen yakıt hücreli Hilux

Toyota, karbon nötr toplum hedefi doğrultusunda hidrojen yakıt hücreli Hilux prototipini tanıtarak önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Toyota, karbonsuz mobiliteye ulaşma stratejisi kapsamında farklı güç üniteleri çözümlerini geliştirmeye devam ediyor, böylece dünyanın farklı bölgelerindeki kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verebiliyor. Bu strateji, tam hibrit, plug-in hibrit, tam elektrikli ve hidrojen yakıt hücreli araçları içeriyor.

Toyota, karbon emisyonlarını en kısa sürede azaltmayı hedefleyerek yenilikçi çözümler üretmeye devam ediyor ve bu amaçla Hilux modelinin yakıt hücreli prototipini geliştirdi.

Yeni hidrojen yakıt hücreli Hilux, efsanevi dayanıklılığı ve güvenilirliğini korurken İngiltere Hükümeti’nin finansmanı ve Ricardo, ETL, D2H, Thatcham Research gibi mühendislik şirketlerinin de dahil olduğu konsorsiyum partnerleriyle birlikte Toyota İngiltere tesislerinde tanıtıldı.

Hidrojen yakıt hücreli Hilux, Toyota’nın daha önce ticari olarak üretilen ve başarılı bir şekilde kullanılan Mirai modelinin yakıt hücresini temel alıyor. Bu sıfır emisyonlu araç, sürüş sırasında sadece saf su üreten bir egzoz sistemine sahip.

Hidrojen yakıt, üç yüksek basınçlı yakıt tankında depolanır. Bu sayede, prototip Hilux, bataryalı tam elektrikli sistemlerin sağlayabileceğinden daha fazla, 600 kilometreden fazla bir menzil sunabilir. Yakıt hücresi tarafından üretilen elektrik, hibrit bataryada depolanır ve arka yükleme alanında konumlandırılarak kabin alanını etkilemez.

2022 yılında başlayan projede ilk araç beş hafta önce tamamlandı ve bu yılın sonuna kadar ilk 10 Hilux üretilmesi planlanıyor. Bu prototip araçlar, bir üretim modelinin yüksek standartlarını karşılayabilecek şekilde kapsamlı güvenlik, dinamik performans, fonksiyonellik ve sağlamlık testlerine tabi tutulacaktır. Ayrıca, Toyota’nın liderliğindeki konsorsiyum, yakıt hücreli araçların ve hidrojen sistemlerinin farklı alanlarda kullanımını araştırmaya devam edecektir. Projede önemli bir rol oynayan küresel stratejik mühendislik ve çevre danışmanlığı şirketi Ricardo, potansiyel bir seri üretim modelinin 2025 sonrasında tanıtılmasından önce aracın kapsamlı testlerini yapacak.

Diğer Yazılar

Honda CL250 modelini 188 bin 500 TL’den satışa sundu

Ahmet Armağan

Mercedes AMG imzalı ilk elektrikli SUV EQE tanıtıldı

Ahmet Armağan

2021 Yeni Nissan Juke satışa sunuldu. İşte tüm detaylar ve fiyatlar!

Ahmet Armağan