BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
2.EL TEST OTOMOBİL Renault

TEST: Renault Megane ST 1.5 dCi EDC (2014-2015)

Türkiye yollarında görmeye pek alışkın olmadığımız station wagon’lar içinde en sık rastladığımız model Megane Sport Tourer. Bunda markanın faktörü bir hayli yüksek. Çünkü insanımızın Renault markasına karşı geçmişten gelen bir güveni var.

Megane geçtiğimiz aylarda burun kısmında yaşadığı bir değişim ile yenilendi. Aslında bizler ilk gördüğümüzde bu makyajdan fazlasına ihtiyacı olduğu kanısındaydık. Çünkü bulunduğu segmentte rakiplerinin bir çoğu yenilenmiş ve güçlü bir şekilde Megane’ın karşısındaydılar. Özellikle de en yakın rakibi 308.

Fakat Megane bir süre daha sanıyoruz ki bu makyajla yetinmek zorunda kalacak. Sport Tourer’a geri dönersek; burun kısmı markanın yeni kimliğinin izlerini taşıyor. Burada daha karakterli ve daha dinamik bir yüz kendini belli edecek şekilde tasarlanmış. Ön kısımda bir başka değişiklik de, ön tampon ve belirgin Renault logosu. Bu sayede yeni Megane ilk bakışta eskiye oranla ciddi bir farkındalık yaratıyor. Yenilenen far tasarımı ve LED farlar da bu değişim rüzgarının bir başka değişimi olarak karşımıza çıkıyor.

Megane ST, en iyi ikili olan dizel motor ve otomatik vites seçeneği ile birlikte geliyor. Sürüş keyfini olumlu yönde etkileyen EDC (Efficient Dual Clutch) şanzıman, diğer otomatik vites kutularına oranla düşük yakıt tüketimi düzeyi ve CO2 salımı sergiliyor.

Renault; manuel şanzıman seçeneğinde 130 bg gücündeki güçlü 1.6 lt’lik dCi motor yer veriyorken, EDC şanzımanı tercih ettiğinizde yine bildik 1.5 lt’lik dCi motor karşımıza çıkıyor.

Kullandığımız GT Line donanımına sahip Megane ST, büyük jantları ve sert süspansiyonuyla daha sportif bir sürüş sergiliyor. İç mekânda bu sportifliği hissettiren en belirgin unsurlar da GT Line imzalı yanal destekli koltuklar oluyor.

Konsoldaki ekran ve navigasyon sistemi de eskiye göre biraz değişmiş. Ekran artık dokunmatik ama aracı kullanırken bu ekrana ulaşmanız bir hayli güç. Ayrıca ekranı kumanda panelinden sezgisel olarak kullanmaya başladığınızda ara birim içindeki karmaşa da sizi zorluyor.

Yükleme alanı bakımında Megane Sport Tourer 486 litrelik bir bagaj hacmine sahip. Koltuklar yatırıldığında ise bu hacim 1562 lt.’ye kadar ulaşıyor. Bu alan birçok aileye cevap verecek kadar yeterli.

 

Diğer Yazılar

Honda CR-V Hybrid Türkiye’de. İşte fiyatı

Ahmet Armağan

10 Bin TL peşinatla Doblo, Fiorino ve Pratico fırsatı

admin

Peugeot 508 1.6 BlueHDi EAT6’yı Kullandık