MOTOSİKLET

Sınıfındaki en sportif scooter: Yamaha TMAX Tech MAX

TMAX daha güçlü, daha yüksek hacimli 560 cc 2 silindirli motor ile sürüş performansını artırıyor. Bu motor yeni hafif alüminyum dövme pistonlar ve yeni tasarlanmış biyel kollarına sahip. Motor hacmindeki bu artış için silindir çapı 2 mm artırılarak 70 mm’ye çıkarıldı.

Hacimdeki artış yüzde 6 olmasına rağmen, yeni motorun hareketli parçaları eskiye göre yalnızca yüzde1 daha fazla ağırlığa sahip. İki silindir arasında bulunan, yatay olarak karşılıklı piston dengeleme mekanizmalı 360 derece krank miline sahip TMAX motoru, maxi scooter sınıfındaki en hafif, en akıcı ve en kompakt motorlardan biri. Boyutunun küçük olması da daha fazla depolama kapasitesi için boş alan yaratıyor.

Optimize edilmiş süspansiyon ayarları

Yeni TMAX’te, hafif ve çevik yol tutuş, güçlü çekiş ve kendinden emin, yere sağlam basan bir his elde etmeye odaklanmış, iyileştirilmiş ön ve arka süspansiyon ayarları bulunuyor. TMAX Tech MAX, sportif scooter sınıfındaki en gelişmiş süspansiyon sistemine sahip ve yüksek kaliteli siyah renkte, 41 mm ters ön amortisörler bulunuyor. Bu motosiklet tipi amortisörler şehir içinde ve dışında sağlam yol tutuşu, hassas manevra kabiliyeti, üstün performans ve konfor sunuyor. 

Yere daha kolay ayak basma

Yolcu konforu ve rahatlığını ön planda tutan tasarımcılar arka kuyruğu inceltti. Bu da yolcu açısından ergonomiyi iyileştirerek TMAX’e binmeyi ve inmeyi kolaylaştırıyor. Yeniden tasarlanan arka bölüm ve yeni gövde panelleri yolcu ayaklıklara erişimi kolaylaştırarak yolcunun daha rahat ve keyifli bir sürüş yapmasını sağlıyor.

Açık düzlüklerde heyecan verici hızlanma

Yamaha D-MODE elektronik kontrol teknolojisi, sürücünün farklı koşullarda kontrol ve performans özelliklerini iyileştirmek için motor çalışma modlarını hızla ayarlayabilmelerini sağlıyor. Bu iki seviyeli sistem, YCC-T (Yamaha Çip Kontrollü Gaz Kelebeği) ile birlikte çalışarak sürücüye şehir içinde sürüş için daha kolay ve yumuşak bir güç dağılımı sunuyor. Sürücüler, sportif modu seçerek açık düzlüklerde heyecan verici bir hızlanma için 560 cc motorun üstün performansından yararlanabiliyor.

Akıllı Anahtar ile anahtarsız çalıştırma

Yamaha’nın “Akıllı Anahtarlı” anahtarsız çalıştırma sistemi, TMAX sürücülerinin Akıllı Anahtarı üzerlerinde taşıdıkları sürece motoru çalıştırabilmelerini, sele ve diğer bölmelerin kilidini açabilmelerini ve ana sehpayı kilitleyip açabilmelerini sağlıyor.

Daha ince ve sportif gövde tasarımı

Yeni TMAX’in yeni gövde tasarımında değişim çok net görülüyor. Parçası olduğu ailenin efsanevi görüntüsünü koruyan tasarıma, daha agresif bir duruş ve sportif bir karakter katan çok önemli yeni özellikler de eklendi. Yamaha tasarımcıları, scooter’ın yola doğru keskin yönlendirme hissi veren orijinal simetrisini koruyarak daha çevik bir görünüm elde ettiler. Özel “bumerang” tipi yan kaplama, üretilen tüm TMAX modellerinin ilk baştan beri temel bir öğesi Yeni ön paneller bumerang şeklini tamamlıyor ve daha keskin ve ince olan yan kapaklar 2020 modeline efsanevi statüsünü yansıtan daha güçlü bir duruş katıyor. Dinamik görüntüsüne büyük katkısı olan önemli bir tasarım özelliği, tarzı yenilenmiş panellere tam olarak entegre edilmiş olan kompakt yeni LED ön sinyaller. TMAX selesinin altında bir adet tam boy kask veya iki adet yarım kask alabilen büyük, aydınlatmalı bir saklama bölmesi bulunuyor.

Diğer Yazılar

Vespa almanın tam zamanı

Ahmet Armağan

Motobike 2018 ‘de Honda’dan beş yeni motosiklet!

Ahmet Armağan

BMW Motosiklet en yeni modelleriyle Motobike İstanbul’da

admin