BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
MOTOR SPORLARI Nissan

Nissan için motor sporunun ötesinde bir tutku: Formula E

En son elektrikli araç teknolojisini küresel bir izleyici kitlesi önünde sergilemeye kararlı olan Nissan, ilk yarışına, ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nın 5. Sezonunda (2018/2019) çıktı. Nissan, bu seriye katılan ilk ve tek Japon üretici oldu. Nissan müşterilerinin yaptığı 16 milyar kilometreden elde edilen veriler ve içgörüler, Nissan’ın yarış teknolojisi tasarımında önemli bir rol oynadı. Bu arada, yarış pistinde öğrenilen dersler, Nissan’ın yeni nesil yolda giden elektrikli araçlarını şekillendirmeye yardımcı oluyor.

Yarış Otomobili: Formula E Gen3

Nissan’ın Formula E’de yarıştığı Gen3 yarış araçları arkadan itişli ancak ön tarafta rejenerasyon için bir motora da sahip. Formula-E’de bir yarışta kullanılan enerjinin en az %40’ı rejeneratif frenleme ile sağlanıyor ve bu da Gen3’leri dünyanın en verimli yarış arabaları yapıyor. Gen2 seleflerine göre, yeni nesil Gen3 yarış otomobilleri %40 daha fazla güç üretiyorlar ve 350 kW maksimum güce ve 322 km/saat azami hıza ulaşabiliyorlar. Ayrıca Gen2 araçlardan daha hafif ve daha küçük olmaları sayesinde tekerlekten tekerleğe daha hızlı ve çevik bir yarış imkanı sunuyorlar.

Çevre: Daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru yarış

Formula E, dünyanın tek tamamen elektrikli tek koltuklu FIA Dünya Şampiyonası ve net sıfır karbon ayak izi ile sertifikalandırılan ilk küresel spor. Nissan ve diğer katılımcılar, sıfır emisyon çözümlerine ve sürdürülebilir uygulamalara bağlılıkları sayesinde yenilikçi ve heyecan verici sürüş deneyimleri sunuyor.

Yarış: Hepsi bir günde

Formula E yarışları hızlı formatlarıyla ünlü0. Yarışma geçici sokak pistlerinde gerçekleştiriliyor ve antrenman, sıralama ve yarışların hepsi aynı gün yapılıyor. Hata payı çok az olduğu için, teknolojik hüner, hazırlık ve sürüş becerisi başarının ana anahtarları. Isınma turlarının ardından pole pozisyonu için eleme usulü, heyecan verici bir sıralamaya gidiliyor. İlk etapta herkese 220 kw dolu batarya hakkı tanınıyor. Sonrasında Takımlar ve pilotlar ikiye ayrılıyor. A grubu ve B grubu. Eşleşmeler sezon içerisindeki duruma göre belirleniyor. Yarı final etabından sonra ise 250kw dolu bataryaya izin veriliyor. Ve pole pozisyonları belirleniyor.  

Formula E bir güç oyunu

Elektrikli güç aktarma organlarında onlarca yıllık uzmanlığa sahip olan Nissan, yarış EV’lerinin performansını artırmak için kapsamlı bilgi birikiminden yararlanıyor. Tüm Gen3 Formula E araçları ortak bir batarya kullanıyor ve maksimum 350 kW güce sahip. Formula E’yi diğer motor sporlarından ayıran şey, stratejik enerji yönetiminin oynadığı roldür. Her sürücü, yarış stratejisi ve güç tahsisine ilişkin saliselik kararların bir karışımıyla pistte ilerler ve sonuçta kazananı belirliyor.

Sağır edici gürültü olmadan tüm heyecan

Formula E yarışçılarının fütüristik sesi, ortalama bir otomobilinden sadece 10 desibel daha fazla, yaklaşık 80 desibeldir. Bu düşük gürültü seviyesi, Formula E yarışlarının şehir merkezlerine daha yakın yapılmasını ve daha geniş kitleleri çekmesini sağlıyor. Tüm ailenin keyif alabileceği bir etkinlik. Formula E aynı zamanda sürücülerin elektrikli araçların heyecan verici performansı konusunda eğitilmesinde de rol oynuyor. İnsanlar elektrikli araçların sadece pratik, verimli ve çevre için harika değil, aynı zamanda sürüşünün de çok eğlenceli olduğunu giderek daha fazla fark ediyor.

Zihinler önemlidir: Beyinden Performansa program

Diğer motor sporlarında olduğu gibi Formula E’de de sürücülerin karar verme, hızlı tepki verme, stres ve yorgunluğa karşı dirençli olma özelliklerine büyük önem veriliyor. Nissan’ın Beyinden Performansa programı, profesyonel yarış sürücülerinin beyinlerinin benzersiz anatomik özelliklerini belirlemek için en son teknoloji beyin görüntüleme ve analizini kullanıyor. Beyin haritalaması yoluyla, beyinsel performanslarını optimize etmek için özelleştirilmiş bir sürücü eğitim programı hazırlanıyor.

Diğer Yazılar

V1 Challenge yeniden başlıyor

Ahmet Armağan

Ken Block’un Electrikhana videolarının ikincisi yayınlandı

Ahmet Armağan

Nissan Test Sürüşüyle Milano’ya gidilir mi?