Ford SEKTÖREL

Ford Otosan Bloomberg Eşitliği Endeksi’nde yer aldı

Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde 2021 yılında yer almayı başaran ilk ve tek sanayi kuruluşu olan Ford Otosan, ‘2022 Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde bu sene de performansını artırarak listede yer aldı.

Sadece şirket içerisindeki uygulamalarla değil; tedarikçi, bayi ve müşteri ağını da kapsayacak ekosistemde eşit temsiliyet sağlamak için çalışan şirket, önümüzdeki dönemde de toplumsal cinsiyet eşitliği için yenilikçi projeler üretmeye devam edecek.

Türk otomotiv sanayisinin kadın istihdamı lideri Ford Otosan, cinsiyet eşitliğini taahhüt eden şirketlerin performansını ölçmek için dünyada yapılan en kapsamlı çalışmalar arasında yer alan ‘Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde (Bloomberg GEI) performansını artırarak bu sene de listeye girdi.

Ford Otosan, şirket politikasında sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamında, toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarına ek olarak tedarikçilerinden bayi ağına kadar kendi ekosisteminde eşit temsiliyeti sağlama sorumluluğuyla hareket ediyor.

Rakamlarla toplumsal cinsiyet eşitliği

2016’da Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Güçlendirilmesi Birimi (UN Women) tarafından geliştirilen Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni (Women’s Empowerment Principles) imzalayan Ford Otosan, aynı yıl Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) tarafından işe alımdan itibaren tüm kariyer süreçlerinde cinsiyet eşitliği yaklaşımını uygulayan şirketlere verilen Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) Sertifikası’nı almaya hak kazanan ilk otomotiv şirketi oldu.   

Kadınların iş hayatında daha aktif rol üstlenmesini desteklemek için işe alımlarda saha çalışanlarında her dört, ofis çalışanlarında ise her iki kişiden birinin kadın olmasını hedefleyen Ford Otosan’ın Eskişehir Fabrikası’nda bir hat sadece kadınlar tarafından işletiliyor. Şirketin ofiste ve sahada kadın çalışan oranı yüzde 18; ilk/orta kademe yönetici kadın çalışan oranı yüzde 19, üst düzey kadın yönetici oranı ise yüzde 15. Yeni işe alımlarda da kadın oranı ofiste yüzde 48, sahada ise yüzde 27 oranında bulunuyor.

Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi nedir?

Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde, bu yıl dünya çapında 11 farklı sektörde, 45 ülke ve bölgede 418 şirketin toplumsal cinsiyet eşitliği politikaları, toplumsal katılım, geliştirilen ürünler ve hizmetler gibi alanlarda cinsiyet eşitliğini nasıl teşvik ettikleri değerlendiriliyor. Endekste şirketlerin uluslararası cinsiyet eşitliği inisiyatiflerine ve taahhütlerine imzacı olup olmadığı gibi kriterler de yer alıyor. 

Haydar Yenigün: Gelecek nesillere daha eşitlikçi bir ülke yaratmak için çaba gösteriyoruz

Ford Otosan olarak yürüttükleri çalışmalar ve imzacı oldukları inisiyatiflerle toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda otomotiv sektöründe öncü olduklarını belirten Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, iki yıldır Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde yer almaktan gurur duyduklarını ifade etti. Yenigün “Geçtiğimiz yıl Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde Türkiye’den yer alan tek otomotiv, aynı zamanda ilk ve tek sanayi şirketiydik. Bu sene de eşitlikçi politikalarımız ve vizyonumuz sayesinde, şirketimizin ürün tasarımından müşteri bağlılığına kadar tüm süreçlerinin cinsiyet merceğinden gözden geçirildiği bu endekste, puanımızı artırarak yer almayı sürdürdük. 

Türkiye, Dünya Ekonomik Forumu 2021 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’nda maalesef 156 ülke arasında 133. sırada yer aldı. Ülkemizin lider sanayi kuruluşlarından biri olarak bu tabloyu değiştirmek için sorumluluklarımızın farkındayız. Ürettiğimiz projeler ve yürüttüğümüz çalışmalarla gelecek nesillere daha eşitlikçi bir ülke yaratmak için çaba gösteriyoruz. Önümüzdeki süreçte de toplumsal cinsiyet eşitliğini tüm sektöre yaymak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi. 

Diğer Yazılar

Garajyeri İle Kapıda Duran Aracınızdan Para Kazanın

sahibinden.com Oto360 nasıl kullanılır?

admin

Ford Otosan yurtdışı operasyonlarını genişletiyor

Ahmet Armağan