BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
SEKTÖREL

Efsane spor otomobil üreticisi Lotus Türkiye’de

Royal Motors’un yeni markasi Lotus Cars Türkiye, Ortadoğu ortaklığı ve Lotus Cars’ın bölgedeki distribütörlüğü ile birlikte Türkiye’deki otomobil tutkunlarına bu özel markayı deneme fırsatının kapılarını açmış oldu.

Lotus her zaman kurucusu olan Colin CHAPMAN açılışta bir dizi açıklama yaptı.

Otomobillerin mühendislik tekniğine bakıldığında kullanılan son teknoloji, ileri düzey mataryeller ile donanmış aerodinamik yapısı ilk olarak göze çarpar. Bay Stretton, ”Öncü ve eklemli Alüminyum şasimiz, güçlü, sert, guvenli ve hafiftir. Bu şasi sıklıkla kopyalanmıştır ancak rakiplerimiz tarafından hiçbir zaman iyileştirilmemiştir.” demiştir.Kuvvetli fakat hafif aynı zamanda sürüşü kolay olması, diğer araçlara kıyasla Lotus’un sıra dışı yaklaşımını odak noktası haline getirir.

Lotus’un kurucusu Colin CHAPMAN şöyle devam ediyor: “Düz yolda gaza basmak seni daha hızlı yapar ancak ağırlığı azaltmak her yerde daha hızlı yapar”. Bu düşünce Lotus’a Formula 1 Constructors şampiyonluğunda yedi, Formula 1 Drivers şampiyonluğunda altı defa birincilik getirmiştir.

Lotus markası firmanın, mühendisliğinden, mükemmelliğe, yapımından dizaynına kadar tüm süreçte titiz çalışmaya kendini adamasından faydalanır. Saf sürüş tecrübesini sağlayan yaklaşımı ile mükemmel bir biçimde şekillendiriyor. 

Sadece düz çizgi performansını artırmaktan çok, bir otomobilin ağırlığını azaltmak süspansiyonun doğru kalibrasyonunu sağlıyor. Bu net kullanım daha iyi gövde ve hız kontrolü, sürüş konforu, rahat hissetme duygusundan ödün vermeden bunu yapıyor. Ağırlığın genel olarak azaltılması da, ağırlık dağıtımının optimize edilmesine, yüksek hızda virajlarda bir spor otomobilin duruşuna ve dengesine büyük katkıda bulunuyor.

Lotus dünyanın prestijli ve saygı değer spor otomobiller üreten nadir firmalardan biri. Modelleri arasında; Evora 400, ikonik Elise, Exige hypercar, ve Eleven ile maksimum sürüş zevki sunuyor. 

Her bir Lotus el yapımı ve Norfolk’daki meşhur Hethel fabrikasında, her sene iki bin spor otomobil üretimi yapılmaktadır. Kültüründen son derece gurur duyan Lotus kenar kesim dizaynları ile müşteriye eşsiz deneyim sunmayı amaçlayarak tüm İngiliz zanaatkarlığını gözler önüne serer. Kendisini sadece araç kullanma deneyimine adayan Lotus, eşi benzerine az rastlanır deneyimler ile otomobil dünyasında fark yaratmaya devam etmektedir.

Diğer Yazılar

Tofaş Ar-Ge’nin Otomotiv Yazılımları Geliştirme Şubesi İzmir’de açıldı

Ahmet Armağan

Aracınızı Petrol Ofisi e-POwer’da şarj edin

Ahmet Armağan

ABB Formula E Türkiye Dijital Şampiyonası Final Yarışları Başlıyor

Ahmet Armağan