BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
Dünyanın En Çirkin Arabaları Serisi | Otomobilkolik
MAGAZİN OTOMOBİL

Dünyanın En Çirkin Arabaları Serisi

Otomobil dünyasında güzel ve ilgi çekici modeller dışında bir o kadar da beğenilmeyen ve akıllara “bunlar nasıl bu kadar dünyanın en çirkin arabaları olmayı başarabildi?” sorusunu getiren tasarımlar var. İşte dünyanın en çirkin arabaları kategorisinden bir kaçı…

PONTIAC AZTEK

Pontiac Aztek, 2000 ila 2005 yılları arasında üretilmiş General Motors imzası taşıyan orta ölçekli bir crossover. Tasarımı konusunda her ne kadar “saldırgan” ifadesi kullanıldıysa da, birçok otorite tarafından dünyanın en çirkin otomobilleri arasına girdi. İlginç olan diğer bir noktada, bugün Corvette C7’yi tasarlayan Tom Peters’in o yıllarda bu otomobili tasarım grubundaydı. 

FIAT MULTIPIA

Fiat’ın 1998 ile 2010 yılları arasında ürettiği bu ilginç tasarımlı MPV modeli, 1999’da “Farklı yollar — gelecek yüzyıl boyunca otomobiller” sergisi esnasında New York’ta gösterildi. Modern sanatı yansıtan bir tasarımı vardı, kimi sanat çevreleri tarafından beğenilse de bu onun, 2000’li yıllarda dünyanın en çirkin otomobili olmasına engel olamadı. 

FORD SCORPIO

Ford markası için önemli bir isim olan Scorpio ilk kez 1985 yılında üretildi. Fakat karşınızda gördüğünüz 1994 yılında gelen ikinci jenerasyon bu modelin sonunu getirdi. Sadece dört yıl daha üretilen otomobil, yetenekli sürüş özelliklere sahip, iyi donanımlı, konforluydu. Övgüyle bahsediliyordu fakat tasarım konusunda sınıfı geçememişti. 

TOYOTA YARIS VERSO

Neden üretildiği çok da anlaşılmamış olan Toyota Yaris Verso, mini bir MPV olarak 1999 ila 2005 yılları arasında üretilmişti. 3.89 mt’lik boyu ve 390 lt’lik bagaj hacmiyle çok yönlülüğü yansıtıyordu. Orijini olan hatchback Yaris, çok başarılıydı. Doğru proporsiyonlara ve daha albenili bir tasarıma sahip olsaydı belki  bu sayfada olmayabilirdi.  

SSANGYONG RODIUS

Gerçekten de tasarımcı Ken Greenley’nin çok kötü gününe gelmiş diğer bir model de Ssangyong Rodius. Bu ilk jenerasyon 2004 yılında 2013 yılına dek üretildi. Mercedes motorları kullanılıyordu. Tasarımda amaç, lüks bir yatı yansıtmak olsa da bunun pek de başarılı olduğunu söylemek güç. Rodius daha fazla eleştirilere dayanamayarak 2008’de yenilendi. 

CITROEN AMI 6

Citroen aykırı tasarımlarıyla her zaman adından söz ettirmeyi başarmıştır. Fakat bu seferki biraz daha iddialı. 1961 – 1969 yılları arasında üretilmiş olan AMI 6. Markanın 50’lerdeki otomobili DS’in yüksek fiyatının ardından daha ekonomik bir model olarak üretilse de, 2CV kadar popüler olmayı başaramadı. Tasarımı için, ördek benzetmesi yapılıyordu. 

AMC PACER 6

Ülkemizde görmediğimiz ve American Motors Corporation tarafından üretilen Pacer, iki kapılı kompakt bir model olarak 1975 – 1979 yılları arasında üretildi. Pacer’in yuvarlak ve aerodinamik “jellybean” stili, 70’lerin stilini yansıtıyordu. Gövde yüzeyinin yüzde 37’si camdı ve 3.6 m2′ bir alana denk geliyordu. 

CHRYSLER PT CRUISER

Amerika üreticinin 2000 ile 2010 yılları arasında ürettiği bu model aslında birçok kişi tarafından oldukça beğenilmişti. PT Cruiser, aslında Chrysler’in Daimler-Benz ile birleşmesinden önce bir Plymouth modeli olarak tasarlandı. 1930’lar “hot rod” ruhu günümüzün kompakt otomobili ile sentezlenmek istemişti. 

PONTIAC TRANS SPORT

Bir başka çirkin seçilen Pontiac modeli de büyük ölçekli bir MPV olan Trans Sport oldu. Aslında konsept sunulduğunda çok beğenilmişt. Modüler kabini, değişebilir koltukları sayesinde Amerikan aileleri bu otomobili fonksiyonelliği açısından sevdi. Fakat sivri ve keskin tasarımı, hiçbir zaman hayal edildiği gibi olmadı. 

Diğer Yazılar

Alfa Romeo efsanesi Giulia GTAm ile geri döndü

admin

Fiat Egea kampanyası. Şimdi al, 6 ay sonra öde

admin

DS 3 Crossback Matrix LED Far Kullanan ilk Üretici oldu

admin