Otomobilkolik
Ford TEKNOLOJİ YENİLİK

BlueCruise, yarı-otonom teknolojisini sunan ilk otomobil üreticisi Ford oldu

Ford, Büyük Britanya’daki otoyollarda kullanım için düzenleyici kuruluş onayı alan 2. seviye eller serbest gelişmiş sürücü asistanını tanıtarak sektörde önemli bir dönüm noktasına imza attı.

BlueCruise, Kanada ve ABD’de Consumer Reports tarafından ‘En Beğenilen Aktif Sürüş Asistanı Sistemi’ seçilirken, bu teknoloji ile donatılan 193.000 Ford ve Lincoln aracının sürücüleri bu ülkelerde halihazırda 102 milyon kilometreden fazla yolu eller serbest kat etti.  

Şimdi ise Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanlığı Ford BlueCruise2, 3 teknolojisine yeşil ışık yakıyor. Böylece BlueCruise özelliğine sahip Mustang Mach-E modellerinin sürücüleri; İngiltere, İskoçya ve Galler’de4 Mavi Bölgeler olarak belirlenen, 3.700 kilometre uzunluğundaki önceden haritalandırılmış otoyollarda “eller serbest, gözler yolda” sürüş teknolojisini kullanabilecek.

BlueCruise, gelişmiş sürücü asistan sisteminin konfor ve rahatlık avantajlarını bir üst seviyeye taşıyor. Sistem, yol ve hız işaretlerinin yanı sıra değişen trafik koşullarını izleyerek direksiyonu, gazı, freni ve şerit içinde konumlandırmayı kontrol ediyor, ayrıca sıkışık trafikte tamamen durmak da dahil, öndeki araçlarla güvenli ve tutarlı mesafeleri koruyor. Buna ek olarak, gelişmiş kızılötesi kamera teknolojisi de sürücünün dikkatini güvenlik için sürekli kontrol ediyor. 

“Ford BlueCruise’un bir Avrupa ülkesinde kullanım için onay alan ilk eller serbest sürüş sistemi olması sektörümüz için önemli bir adım,” diyen Ford Model e Avrupa Genel Müdürü Martin Sander sözlerine şöyle devam etti: “Modern otoyollar kendine en çok güvenen sürücüler için bile zorlu ve korkutucu olabilir. BlueCruise, ‘ağır işlerin’ bir kısmını üstelenerek otoyol sürüşünü biraz daha zahmetsiz hale getirebiliyor, sürücülere güven ve rahatlık sağlayabiliyor.”

Büyük Britanya’daki 2023 model Ford Mustang Mach-E sahipleri5 BlueCruise’u abonelik aracılığıyla etkinleştirebilecek ilk kişiler olacak.Abonelik, uzun yolculukları ve tatilleri kapsayacak esnekliği sağlarken gelişmiş sürücü destek sistemini de öngörülen araç kullanımına göre etkinleştiriyor. 

Sezgisel ve güven uyandıran bir deneyim sunmak için dünya çapında 1,1 milyon kilometreden fazla süren gelişmiş sürücü asistan sistem testleri sırasında ince ayarlardan geçirilen BlueCruise, Ford’un mobilite çözümlerinde öncülük yolculuğunda önemli bir kilometre taşı.

BlueCruise’un mevzuata ilişkin koşullar elverdiğinde diğer Avrupa ülkelerinde de devreye alınması ve önümüzdeki yıllarda sistemin daha fazla Ford aracını kapsaması bekleniyor.

Diğer Yazılar

Ford Focus Dizel Otomatik Test Sürüşü

Dacia, 5 yıl garanti fırsatı sunuyor

Ahmet Armağan

Seat Ateca FR Türkiye’de satışa sunuldu

Ahmet Armağan