BMW Bannerı Tiguan Bannerı
Otomobilkolik
MAGAZİN SEKTÖREL

Bayram trafiğini nasıl atlatırım? (2018)

Bayram trafiği denince herkesin aklına trafik yoğunluğu, upuzun kuyruklar, saatler süren bekleyişler ve gerilen sinirler geliyor. Bu bayram yola çıkacaklar için “Bayram Trafiğinden Kurtulmanın Yolları”nı bir araya getirdik.

İstanbul’dan yola çıkmak için ideal saat Arife günü, sabah 09.00 öncesi. İstanbul’un D-100 ve TEM çıkışları ertesi gün öğlene kadar oldukça yoğun. Yollar ertesi gün öğlen 12:00’den sonra açılmaya başlıyor.

İster Ankara’ya ya da kuzeye ister Ege’ye ya da güneye gidin… Bayram tatili için yola çıkılan günlerde trafikte bekleme süreleri normal bir güne kıyasla 2—3 saat artıyor! TEM’den ve Anadolu Otobanı’ndan geçerek Osmangazi Köprüsü’ne ulaşmak 1,5—2 saat daha uzun. Ankara yönüne devam edecekler içinse Adapazarı Gişeleri’ne kadar zaman zaman 2—3 saati bulan bekleme süreleri var.

D-100 Karayolu’nu kullanacakları oldukça yoğun kuyruklar bekliyor. Çayırova Kavşağı’ndan Osmangazi Köprüsü’ne ulaşmak oldukça zahmetli olacak. Geçen bayram bekleme süresi burada 55 dakikaya kadar çıkmış. Yine Eskihisar-Topçular Feribotu’na binmek için normalden 20-25 dakika daha fazla trafikte beklemeniz gerekebilir.

Bu sene bayram tatili hafta sonuna denk geldiği için büyük yoğunluklar yaşanmayabilir. Siz yine de Arife Günü sabah 09:00’dan önce yola çıkmış olun. Alternatif güzergahları Yandex Navi’den kontrol edin. Avrupa Yakası’ndan geliyorsanız 4 alternatifi Navi ile değerlendirip karşıya geçin ve rotanıza uyuyorsa Sabiha Gökçen’e kadar Kuzey Çevre Otoyolu’nu göz önünde bulundurun. Geçen sene en az trafik bu yolda gözlemlendi. Sabiha Gökçen sonrası için yine alternatif rotalara Navi’den bakın. Bayramın birinci günü trafik öğleden sonra rahatlarsa İstanbul’dan ayrılmak için öğlen 12.00 sonrasını tercih edebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Honda’dan sıfır karbon hedefi için yeni iş birliği

Ahmet Armağan

Kapalı otoparklara LPG’li araçlar girebilecek mi?

Ahmet Armağan

Türkiye’nin Otomobili TOGG sahneye çıktı

admin