Hyundai TEST SÜRÜŞLERİ

Hyundai i10 test sürüşü (2018)

Hyundai i10 ilk kez satışa sunulduğunda eski küçük Japon otomobillerini andırıyordu. Evet şirin bir görünümü vardı. Fakat içi bir hayli küçüktü, motoru güçsüz kalite anlamında da rakiplerinden bir hayli geride bir otomobildi. Donanım özellikleri de oldukça sınırlıydı. Hyundai’nin “i” Serisi modellerindeki hızlı gelişimin bir ürünü olan yeni i10 tanıtıldığında A-segmenti otomobiller arasına bomba gibi düştü.

Hyundai Assan’ın İzmit’teki fabrikasında üretilen i10, bugüne kadar 300 binden fazla üretildi.

Geçtiğimiz aylarda Hyundai i10 yenilendi ve zaten sınıfına göre son derece başarılı özelliklere sahip olan model donanım özellikleriyle birlikte B-segmenti birçok otomobilin tahtına da göz dikti. Zaten B-segmentiyle kıyaslandığında dahi boyutları itibariyle burada da yer bulan model, artan özellikleriyle şimdi daha da tercih edilir olacak.

Bu özelliklerin başında ise Hyundai i10’un sınıfında karşımıza çıkmayacak olan; Ön Çarpışma Uyarı Sistemi, Şeritten Ayrılma Uyarı Sistemi, statik dönüş farları yer alıyor. Hali hazırda bu tip aktif güvenlik sistemlerinin birçok C-segmenti otomobilde dahi sunulmadığını göz önünde bulundurduğumuzda, i10 bu anlamda farkını ortaya koyuyor. Ayrıca yer verilen altı adet hava yastığı sayesinde otomobil ne denli güvenli olduğunu da bizlere göstermiş oldu.

Kabine baktığımızda ise 7 inç’lik yepyeni bir dokunmatik ekranlı navigasyon ve multimedya ünitesi karşımıza çıkıyor.

Dıştan bakıldığında da tabii ki i10’u farklı kılan minör değişiklikler yer alıyor. Yeni bir tamponun yer verildiği otomobilde, bir önceki modelde kullanılan alt kısımdaki bumerang şeklindeki LED gündüz farları artık yuvarlak tasarımıyla ön ızgaraya taşınmış.

Hyundai i10 sürüş özellikleri anlamında çok başarılı bir otomobil. Yol tutuşu ve süspansiyon tepkileri oldukça başarılı. Kaputun altında yine bildik 1.25 lt’lik benzinli ünite yer alıyor. Ona eşlik eden dört kademeli şanzıman artık fazlasıyla demode ve bu otomobilin eğlenceli sürüşünü gölgede bırakıyor. Hyundai i10’un alt devirlerde biraz daha güce ve daha canlı bir motora ihtiyacı var.

Bu küçük dev düşük hacimli motoruna rağmen biraz müsrif. Onunla ekonomik bir sürüş yapmak için oldukça dikkatli davranmak gerekiyor. Fakat tüketim rahatsız edici boyutta değil. Ama siz daha da tutumlu bir i10 istiyorsanız, LPG’li versiyonunu da tercih etme şansınız var.

 

hyundai i10 1.2 elite otomatik vites test, hyundai i10 otopark, hyundai i10 2017 test sürüşü, hyundai i10 star, hyundai i10 iç tasarım, hyundai i10 yorumlar, hyundai i10 modifiye, hyundai i10 ankara, hyundai i10 2018 test sürüşü, hyundai i10 test youtube, hyundai i10 fiyat, hyundai i10 sahibinden, hyundai i10 2018 fiyat listesi, hyundai 2018 modelleri, hyundai türkiye, hyundai fiyat listesi 2018, hyundai kona fiyat

Diğer Yazılar

Hyundai i20 Active karşınızda

Yeni Hyundai i20 WRC

Yeni Hyundai i10 tanıtıldı